Suchohrdly

Oficiální stránky obce

Kulturní akce

IMG 1645Mezinárodní den seniorů připadá každoročně na 1. října a je věnován všem našim rodičům, prarodičů, babičkám, dědečkům, tetičkám… a všem starším kolem nás. Obec Suchohrdly využila tento den a pozvala všechny občany starší 65 let na sobotu 5. října do Kulturního domu Suchohrdly, kde na ně čekalo pohoštění a živá hudba (skupina Tataband). Na úvod přivítal všechny přítomné pan starosta Pavel Teleki a popřál všem přítomným hodně zdraví.  Poté už byla zábava v plném proudu a naši senioři opět ukázali, že jsou ještě velice aktivní a dokážou se bavit. Věřím, že všichni, kteří se akce zúčastnili, prožili příjemné odpoledne a budou na tento den rádi vzpomínat. Velké poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci této akce. Foto

IMG 1620První říjnový pátek jsme si připomněli 90. výročí vybudování Masarykovy školy. Při této příležitosti nechala obec Suchohrdly na návrh předsedkyně Spolku přátel historie Suchohrdel paní Růženy Staré, vytvořit reliéf státního znaku a usadit na průčelí budovy OÚ a MŠ Suchohrdly, kde kdysi býval.   Návštěvníci si mohli prohlédnout celou budovu obecního úřadu a mateřské školy jak se v průběhu let měnila a nehlédnout do školní a obecní kroniky.  Kulturní program byl doplněn cimbálovou muzikou Vinohrádek. Domácí koláčky paní Svatoňové byly zlatou tečkou této akce. Na závěr moc děkui všem kteří jste se přišli podívat, protože organizace a chystání všech akcí dá opravdu hodně práce. Děkuji paní Svatoňové za vynikající koláčky, Vinohrádku za kulturní zpříjemnění akce a všem kteří pomohli s přípravou. Foto

IMG 1533Poslední srpnový den proběhlo na fotbalovém hřišti rozloučení s prázdninami. Tentokrát na tento den připravili organizátoři několik sportovních aktivit, kterými byly: florbal, košíková, fotbalový slalom, jízda na šlapacích kárách a koloběžkách, střelba z paintballových pistolí. Také naši dobrovolní hasiči pro děti připravili zábavnou činnost.  Děti si mohly prohlédnout hasičská auta a uhasit domeček. Pro milovníky bojových sportů byla předvedena ukázka juda a thaiboxu. Zajímavostí bylo tzv. malovací kolo- každé dítě si mohlo vytvořit svůj obrázek pomocí kola a barev. Velkou atrakcí byly zorbing koule, ve kterých se kutálelo, kutálelo a kutálelo...😊.

Počasí vyšlo báječně, pro někoho možná až moc velké teplo, ale odpoledne bylo plné zábavy, sportu a radosti.

Veliké poděkování patří účastníkům akce: SVČ Znojmo, naši dobrovolní hasiči, střelnice Akim, Tj Suchohrdly, Jiki, Cyklo klub Znojmo, Gladork gym, pan doktor Arnošt Růžička, Hospůdka u Boba. Děkuji všem, kteří se na přípravách podíleli a hlavně díky vám, že jste přišli společně s námi užít si poslední prázdninovou sobotu.

foto zde

     received 2362769513841244V sobotu 24.8. a v neděli 25.8. se konalo v naší obci Tradiční suchohrdelské posvícení. V sobotu hrála skupina STONE, v neděli nám k poslechu a tanci zahrál FANNY MUSIC. Zavádějících párů letos bylo 14, roli stárka  a stárkové se ujali Lukáš Mudrych a Michaela Veselá. Jako každý rok měli místní chlapci připraveno půlnoční překvapení, které bylo opět pro diváky veselým a zábavným představením.

Foto

bitva 2019 90 20190715 1979513158Druhý červencový víkend patřil rekonstrukci bitvy u Znojma z roku 1809. V sobotu se střetl Napoleon s rakouskou armádou u Dobšic a v neděli boje pokračovaly u Suchohrdel.

Program v naší obci začal v 9.00h. pietním aktem u Červeného dvora, za účasti Napoleona a jeho družiny. Na úvod vzpomínkového aktu nás pan Ivan Vystrčil z Acaballada vrátil do historie roku 1809, kdy právě v budově statku Červený dvůr bylo podepsáno příměří. Jako vzpomínku na tuto událost starosta obce Pavel Teleki položil věnec a předsedkyně Spolku přátel historie Suchohrdel květinu.

V 10.00h. se u Napoleonova dubu konala modlitba za padlé vojáky v bitvě roku 1809. U příležitosti 210. výročí této bitvy vyhlásila Obec Suchohrdly, Základní škola Suchohrdly a Spolek přátel historie Suchohrdel výtvarnou soutěž na téma Napoleonův dub. Vítězné obrázky si můžete prohlédnout na místě, kde kdysi Napoleonův dub stával.

Zhruba 500 diváků si nenechalo ujít rekonstrukci bitvy Napoleonských armád v 11.00h. na poli Panská Niva u Suchohrdel. Stovky vojáků, desítky koní a několik děl nám přiblížilo bitvu před 210 lety. Poděkování patří našim dobrovolným hasičům za jejich zásah v závěru bitvy.

Fotografie zde 

Na nedělní odpoledne 19. května pro děti i dospělé zajistila obec Suchohrdly vystoupení kouzelníka Katonase a jeho Magické divadlo.IMG 20190519 171824

Před zraky téměř padesáti diváků zkušený kouzelník předvedl 90 minutové představení kouzel, iluzí a břichomluvectví. Bylo možné zakoupit si popcorn, cukrovou vatu a lístky do tomboly, ve které byla hlavní výhra velká plyšová opice.

S posledním kouzlem při kterém vytahal přes tucet deštníků z prázdné bedny a zaskládal s nimi celé podium se s námi rozloučil a slíbil že nás zase někdy navštíví.

V sobotu 18.5 se v naší obci konal druhý ročník sportovní akce Suchohrdelskou stopou, kterou pořádala ZŠ Suchohrdly, obec Suchohrdly a Klub přátel historie Suchohrdel. Oproti loňskému ročníku jste mohli vyrazit nejen pěšky ale i  na kole nebo koloběžce. Start byl od 8.00-9,30 u obecního sklepa, kde všem sportovním nadšencům byly rozdány mapy s trasami 7km, 10km, 15km a 25km. Účastníků bylo celkem 33, kteří po návratu byli  odměněni památnou dřevěnou medailí a párkem v rohlíku s limonádou.

Děkuji všem, kteří na této akci spolupracovali a pomáhali. Díky vám kteří jste se akce zúčastnili ať už pěšky nebo na kole či koloběžce. Jistě se mnou budete souhlasit, že to bylo pěkně strávené dopoledne v přírodě.

IMG 0548Poslední dubnový večer se jako každý rok uskutečnilo tradiční Pálení čarodějnic.  Deštivé počasí nám sice zkomplikovalo přípravy, ale nakonec se vše vydařilo. Takže kdo chtěl a mohl, přiletěl na náš slet čarodějnic a čarodějů, který odstartoval v  17.h zábavným čarodějnickým programem. Děti si mohly vyzkoušet skákání v pytli, proletět se na koštěti, poznávat čarodějnické pochoutky, hodit pavoukem nebo krysou do pavučiny a hmatem rozpoznat co je ukryto v láhvích. Po splnění úkolů si děti mohly opéct špekáček. Mysleli jsme i na dospělé a připravili pro ně poslední sedmé stanoviště.  Bylo pouze pro odvážné, kteří se nebáli strčit ruku do láhve plné červů. Samozřejmě je čekala odměna. Po uzavření stanovišť jsme se společně s dětmi proletěli okolo čarovného kotle, ve kterém čekaly na děti žížalky- ovšem jedlé!

Náš program ukončila skupina Albion skvělou ohnivou show a zapálila vatru s čarodějnicí. Program skončil, ale zábava nám pokračovala i nadále. Velké díky patří našim dobrovolným hasičům za odborný dozor a za postavení vatry, Mateřské škole Suchohrdly za výrobu krásné čarodějnice, Hospůdce u Boba za občerstvení. Děkuji také místním myslivcům, fotbalistům a hasičům, kteří zajistili sběr dřeva na tuto akci.  Členům kulturní komise a všem dobrovolníkům děkuji za pomoc při realizaci této akce, bylo to super!

foto zde

První květnovou neděli proběhlo v sále kulturního domu v Suchohrdlech tradiční slavnostní vítání občánků. Bylo přivítáno 12 občánků narozených v roce 2018. Po úvodním slovu a  přivítání miminek a jejich rodičů následoval slavnostní projev pana starosty. Poté paní Růžena Stará u příležitosti 60. výročí vítání občánků seznámila všechny přítomné s historií vítání občánků u nás v obci.  Následovalo představení nových občánků a rodičů, podpisy do kroniky a předání dárků. V průběhu oslavy vystupovaly děti z místní základní školy pod vedením paní učitelek Petry Pelánové a Renaty Chalabalové, kterým velice děkujeme. Slavnostní akt završilo společné fotografování.

Všem narozeným občánkům i jejich rodičům přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojený život.

foto zde

16b1f502d31534429701f33b756e89b2.0

Ve středu 10. dubna proběhlo v Kulturním domě velikonoční tvoření a rozloučení se zimou. Náš program začal přednáškou Mgr. Aleny Vlkové na téma ,,Školní zralost“ která se konala v rámci Šablon II -  Odborně zaměřená tematická setkávání a spolupráce s rodiči dětí v MŠ.  Mohli jste se dozvědět jaké dovednosti ve fyzické, psychické i společenské oblasti by budoucí prvňáčci měli mít. Poté se otevřely dílničky s jarní dekorací. Kdo chtěl, mohl si vyrobit košíček na velikonoční vajíčka, ptačí budku nebo malou Morenu, či potěšit své blízké velikonočním přáním. Připraveno bylo i pletení pomlázek. Nejen pánové ale i některé dámy se pletení pomlázek ujali statečně a že jim to opravdu šlo od ruky nebylo pochyb.

Na závěr programu si připravila mateřská škola rozloučení se zimou na nedalekém poli za ulicí Ke Studním. Tam jsme společně všichni zpívali jarní písně, pošeptali Moreně své přání, a nechali ji odvát větrem.

Chtěla bych poděkovat všem dětem i rodičům že s námi strávili příjemné odpoledne a doufám že i vám zúčastněným se líbilo. Děkuji p. Vojtěchové (papírnictví VOJTECH), celému kolektivu MŠ Suchohrdly,  členům KK, Hospůdce u Boba za občerstvení, Floristické kurzy Mgr. Renáta Steinová, panu Milanu Mössmerovi za odborný dohled při pletení pomlázek.

Pochválit musím všechny děti za jejich šikovnost a tvořivost a budeme se těšit zase příště na další společné tvoření.

foto zde

sněhulácký bál 1V sobotu 2. března 2019 se konal v Kulturním domě Suchohrdly Sněhulácký bál. Sál se zimní výzdobou zaplnili  nejen sněhuláci, ale i ledové královny, Eskymáci, sněhové vločky, lední medvědi, andělé….

O zábavu se postaral kejklíř Jonáš, který předvedl dětem nejen žonglování, ale po celé odpoledne děti i rodiče bavil veselým vystoupením. Hudební doprovod zajistil DJ Izzy Cuper. Atmosféru zpříjemnil  maskot sněhulák a všichni organizátoři akce ve svých kostýmech.

Na závěr programu byla připravena opravdu bohatá tombola. První výhrou byla koloběžka, kterou věnovala Základní škola Suchohrdly.  Za dary do tomboly děkujeme všem sponzorům: ZŠ Suchohrdly, MŠ Suchohrdly, Italská restaurace Kantorovi, Pretty papers, naši hasiči, Hospůdka u Boba, Cukrářská výroba Bajo Ing. Věra Brančová, Český svaz žen, OG Optik, Mobytex, Adfors Saint gobain, Kinderwelt, Cyklo Kučera, s.r.o Znojmo, BOWLING SPORT BAR, dokončovací stavební práce Roman Vítámvás, rodičům žáků ZŠ Suchohrdly.

Doufáme, že malým i velkým návštěvníkům se karneval líbil a budeme se snažit aby příští rok byl opět tak zdařilý!

Poděkování za přípravu a realizaci zaslouží všichni, kteří pomohli karneval uspořádat. Děkuji členům kulturní komise a všem kteří pomohli při úklidu po skončení akce. Velkou odměnou nám je radost dětí a pěkně strávené odpoledne.

foto zde

 

 

PC238516Nad 50 návštěvníků strávilo IV. adventní neděli odpoledne v Kulturním domě při Vánoční pohádce, kterou si  připravilo Divadlo Kejkle. Jak z názvu vyplývá, pohádka byla opravdu vánoční. Mohli jste sledovat příběh andílka a jeho cestu k jesličkám, během které potkal pastýře, tři krále a do cesty mu vstoupil i mocnochtivý a zlý král Herodes. Nakonec však andílek do jesliček došel a s Ježíškem se potkal. Velké poděkování patří Divadlu Kejkle za návštěvu u nás v obci. Děkujeme paní Lučzewské za zapálení 4. adventní svíce a Hospůdce u Boba za občerstvení během pohádky. Děkujeme Vám všem, kteří jste si udělali chvilku a přišli se odreagovat od vánočního shonu.

Fotografie zde.

 

 

 

 

 

​​

IMG 20181216 16485616. prosince jste mohli společně s námi prožít 3. adventní neděli v obecním sklepě při poslechu vánočního koncertu s ochutnávkou vína.

Na zahájení večera předsedkyně Spolku přátel historie Suchohrdel paní Růžena Stará zapálila třetí svíci na adventním věnci a pak už jste se mohli zaposlouchat do vánočních písní Hudební školy Yamaha. Po téměř hodinovém koncertě byl na programu koncert sdružení rodin z Čížova, kteří vystupují pod názvem Náhodný Mindraque. S 15-ti členným souborem jsme mohli zazpívat 16 vánočních písní. Součástí adventní neděle byla i ochutnávka vín od místních vinařů. A věřte nebo ne, bylo co ochutnávat. Mohli jste si vybrat z 36 vzorků a připraveno bylo i něco k zakousnutí.

Chtěla bych poděkovat všem muzikantům za jejich návštěvu u nás v obci, za vánoční atmosféru kterou koncertem vytvořili.

Děkuji za pomoc při ochutnávce vín Richardu Vágnerovi, jeho synovi Ríšovi, Laďovi Husovi a Hospůdce u Boba za občerstvení.

Děkuji vám všem, kteří se této akce zúčastnili.

Foto zde

 

wIMG 9909

Nedělní odpoledne 9.9.2018 jste mohli prožít netradičně v Suchohrdlech a přenést se do období středověku. V obci vzdálené 3km od Znojma totiž proběhla akce s názvem Hravý středověk. Tato kulturní akce vyvrcholila středověkým průvodem obcí, ve kterém byla vidět královská družina, dvořané, rytíři, sokolníci a samozřejmě nesměl chybět kočár s královnou a králem, kterého ztvárnil starosta obce Suchohrdel Ing. Martin Paul. Průvod byl zakončen na fotbalovém hřišti, kde si organizátoři připravili pro návštěvníky bohatý program s dobovou atmosférou. Začalo se přivítáním krále s chotí a celou družinou. Proběhly dvě historické scény, jedna veselejší, kdy se podařilo provdat dceru Johanku, která po šermířských soubojích řekla vítěznému rytíři své ano. Druhou smutnější podívanou byla ukázka rozhodnutí popravy či milosti jedné mrzké ženy.                              

Na středověkém tržišti jste mohli ochutnat koláčky pro mlsné jazýčky, nechybělo ani středověké řemeslo-hrnčířská dílna. Připravené byly  tvořivé dílničky pro malé bojovníky, kteří si namalovali rytířský štít a krásné princezny si nazdobily středověký klobouk-hennin, vše podle své fantazie.

Středověkým programem provázel kejklíř Jonáš a šermířské představení si připravila skupina Albion, která zakončila krásné odpoledne ohnivou show.

Obrovské poděkování patří všem dobrovolníkům, kteří se na akci podíleli, obci, TJ Suchohrdly, našim Hasičům, a všem sponzorům: Znora spol. s r.o., POMONA Těšetice a.s, ESYST, Kinderwelt, Excaliburcity.

 

Video  https://www.youtube.com/watch?v=NPTPqymkxgE

foto zde

 

wIMG 8061Milovníci historie mohli vidět zase po roce u nás v obci rekonstrukci Napoleonovy bitvy, která navazovala na bitvu z předešlého dne v Dobšicích. Letos se změnil prostor, kde byla bitva uskutečněna, a to na Panské Nivě. Bitvu provázel opět historik Ladislav Mucha a diváci mohli slyšet z audionahrávky příběh Jana Nepomuka Prokeše o kterém se během bitvy vyprávělo. V průběhu bitvy došlo na zásah našich dobrovolných hasičů, kterým velice děkujeme, protože bez jejich zásahu, nevím jak by celá akce dopadla. Děkujeme také Pomoně Těšetice a.s., za prostor pro bitvu. Fotografie zde

www.youtube.com/watch?v=ZzmmHc4-AfI

 

 

V návaznosti na Napoleonovu bitvu bylo ve 13.00h. slavnostní odhalení symbolů obce Suchohrdly na téměř již dostavěném kruhovém objezdu. Po slavnostním projevu pana starosty Ing. Martina Paula a za zvuku famfáry se aktu odhalení ujali pan místostarosta Bc. Jan Kutner, Dis., a autor projektu Tomáš Vyskočil. Kruhový objezd tak budou krášlit symboly obce kterými jsou  – hrozen, drak a meč přeložený knížecí čepicí.

Hrozen představuje zaměření obyvatel na pěstování vinné révy a polní hospodářství.

Drak je atributem sv. Markéty, která měla v r. 1829 v obci vybudovanou kapli (ta však byla v roce 1972 zbořena).

wIMG 8209Meč přeložený knížecí čepicí je atribut sv. Václava, který byl patronem Louckých premonstrátů.

Poděkování patří Bc. Janu Kutnerovi Dis., za instalaci díla, autorovi projektu Tomáši Vyskočilovi, a panu starostovi Ing. Martin Paul bez něhož by k tomuto slavnostnímu dni vůbec nedošlo. Fotografie zde 

www.youtube.com/watch?v=PUWPnEc0H94&t=8s