bitva 2019 90 20190715 1979513158Druhý červencový víkend patřil rekonstrukci bitvy u Znojma z roku 1809. V sobotu se střetl Napoleon s rakouskou armádou u Dobšic a v neděli boje pokračovaly u Suchohrdel.

Program v naší obci začal v 9.00h. pietním aktem u Červeného dvora, za účasti Napoleona a jeho družiny. Na úvod vzpomínkového aktu nás pan Ivan Vystrčil z Acaballada vrátil do historie roku 1809, kdy právě v budově statku Červený dvůr bylo podepsáno příměří. Jako vzpomínku na tuto událost starosta obce Pavel Teleki položil věnec a předsedkyně Spolku přátel historie Suchohrdel květinu.

V 10.00h. se u Napoleonova dubu konala modlitba za padlé vojáky v bitvě roku 1809. U příležitosti 210. výročí této bitvy vyhlásila Obec Suchohrdly, Základní škola Suchohrdly a Spolek přátel historie Suchohrdel výtvarnou soutěž na téma Napoleonův dub. Vítězné obrázky si můžete prohlédnout na místě, kde kdysi Napoleonův dub stával.

Zhruba 500 diváků si nenechalo ujít rekonstrukci bitvy Napoleonských armád v 11.00h. na poli Panská Niva u Suchohrdel. Stovky vojáků, desítky koní a několik děl nám přiblížilo bitvu před 210 lety. Poděkování patří našim dobrovolným hasičům za jejich zásah v závěru bitvy.

Fotografie zde